Zbuduj efekty na zaangażowaniu

Zaangażowanie wymienia się na liście dziesięciu najbardziej pożądanych cech u pracownika. Zespoły HR-owe nie szczędzą wysiłków na poszukiwanie osób, które wniosą do firmy swoje zaangażowanie. Czy naprawdę potrzebujemy wymieniać pracowników lub szukać nowych, kiedy starzy się wypalą? Czy nie można by tego rozwiązać inaczej?
A gdyby tak zbudować zaangażowanie na nowo w swoim zespole? Gdyby tchnąć w niego nowego ducha zapału? Brzmi jak czary? Tak, trochę tak brzmi. Nie zmienia to jednak faktu, że dziś budowanie zaangażowania jest jedną z umiejętności w jaką coraz częściej wyposaża się menedżerów, aby mogli jeszcze bardziej wzmacniać wydajność pracy swoich podwładnych i zarażać ich entuzjazmem. Najczęściej po prostu wystarczy szkolenie. Co można zyskać?
Wyobraź sobie menedżera, osobę zarządzającą projektami czy zasobami ludzkimi, która kieruje grupą niezaangażowanych w swoje obowiązki i organizację ludzi. Jak wygląda ich praca? Nie trudno to sobie zobrazować. Taka osoba często nie wie jak skutecznie zachęcić ich do lepszego działania. Dla kontrastu, osoba, która wie jak rozmawiać z pracownikami, aby wzbudzać w nich zaangażowanie, jak chwalić a jak przekazywać negatywne informacje, jak wzbudzić wzajemne zaufanie, jak stawiać im angażujące cele i stymulować ich rozwój, zupełnie inaczej kieruje zespołem. Ich praca jest nacechowana zapałem, zwiększonym entuzjazmem i lepszymi wynikami. A czy znajdziemy jakieś minusy zaangażowania u pracowników? Jeśli nie, wygląda na to, że warto zainwestować w ten obszar wiedzy i umiejętności.