Jak z menadżera zostać CEO?

Co prowadzi do zostania szefem firmy? Wykształcenie, zaangażowanie, a może dobra prezencja? Nie łatwo znaleźć się na szczycie, ale warto wiedzieć jak tam wejść.

Na stanowisko top menadżmentu rzadko trafia się z przypadku. Przy obsadzaniu najwyższych stanowisk liczy się skuteczność potwierdzona osiągnięciami. I to najlepiej takimi, które są mierzalne. Warto więc angażować się wcześniej, w projekty po których zostaje trwały ślad, które zostają udokumentowane i opisane. Decydenci mają wtedy twardy dowód na to co widnieje w naszym opisie
drogi zawodowej.

Gdy przedstawiamy takie fakty, wtedy na dalszy plan schodzą nasze braki w kierunkowym wykształceniu i schodzą na trzeciorzędną pozycję.

Warto też walczyć o siebie. Nie opierać się jedynie na tym co się zrobiło, ale także przemyśleć i znaleźć pomysł na to co chce się zrobić. Na to co warto wprowadzić w firmie, w której chce zarządzać. CEO musi mieć pomysł na siebie i na swoich pracowników.

Choć wykształcenie formalne nie jest sprawą priorytetową, to wiedza branżowa musi tu stać na najwyższym poziomie. Konkurencja nigdy nie śpi, a świat cały czas idzie do przodu. Będąc na górze hierarchii trzeba umieć dorównać mu kroku i nie dawać się ani na chwilę zostawać w tyle. Oprócz wiedzy branżowej dodatkowe wykształcenie z psychologii lub socjologii jest dużym atutem,
bo poszerza horyzonty myślowe i uwrażliwia na pracowników. Nieodzowne okazują się również umiejętności networkingu.

Zagraniczne warsztaty i szkolenia dla CEO są również na wagę złota. Dzięki nim zarząd wie, że aplikant nie tylko wie co robi tu, ale wie również jak to się robi na świecie.

Warto też wyciszyć swoje umiejętności menadżerskie i z bycia topowym realizatorem zadań zostać liderem. Takim, który inspiruje, potrafi tchnąć nowe życie w firmę, stawia wyzwania. Tu trzeba być prawdziwym przywódcą i czerpać od największych.

Umiejętność przewidywania trendów, to także coś, co powinniśmy wcześniej wyćwiczyć. Dobry CEO musi być zawsze o pół kroku do przodu i przewidywać sukcesy o dwucyfrowym wzroście nie jedno.

Oczywiście sprawą nie podlegającą wątpliwości jest mowa ciała, na którą warto zwracać uwagę i wyszkolić się w tym zakresie, jak również w savoir-vivrze. Szefa ludzi epostrzegają tak jak wygląda, a każda widoczna jego niepewność zostanie pomnożona razy tysiąc.

Przede wszystkim jednak, aby pełnić funkcję dyrektorskie musimy sami czuć się w pełni kompetentni do tej roli, w innym wypadku nasza kariera szybko zgaśnie.